...Pecka byla pecka...
středa, května 13, 2026Příjemný den vám všem!
Dnešní dopoledne bylo... Prostě některé dny jsou horší než jiné. Raději zavzpomínám na něco hezkého. Letošní turistickou sezónu jsme s mužem zahájili na hradě Pecka. Najdete ho v Královehradeckém kraji nedaleko Nové Paky. Tak ho pojďme omrknout...
Parkoviště není jinak veliké, ale vešli jsme se. Pokud není místo, dá se parkovat ve stenojmenném městečku. K hradu to je kousek a jen mírně do kopce.
Původní hrad ze 13. století se postupem století proměnil v renesanční zámek. 17. století, to byla doba největší slávy. Nemůže za to nikdo jiný než hudebník, cestovatel, spisovatel a politik Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic.
Nic netrvá věčně - život tohoto renesančního intelektuála ukončil kat Jan Midlář 21. června 1621 mečem na Staroměstském náměstí za účast na stavovském povstání.
"Kobercové" sgrafito pokrývalo původně 3 zdi dnes už zříceného paláce. Význam nebyl jen dekorativní, ale i symbolický. Některé obrazce chránily před zlými silami. Dochoval se opravdu jen kousek...
Hrad, jako mnoho jiných majetků připadl po povstání Albrechtu z Valdštejna a poté kartuziánským mnichům. V roce 1830 tu byl obrovský požár a oprav se zámek dočkal až ve 20. století.
Provázel nás sám pan kastelán a nasadil vysokou laťku. Výklad nebyl o spoustě dat ale o souvislostech a zajímavostech. Třeba kvůli těmhle 200 let starých úlech se musí zavírat v červnu okna - včely si je stále umí najít :o)
Kdysi to byla maturitní otázka - cestopis Kryštofa Haranta :o)
Putování aneb cesta z království českého do Benátek a odtud po moři do země Svaté, země judské a dále do Egypta
A dovolím si i jednu hádanku - na co myslíte, že byl tenhle obrovský koš, který tam mají v černé kuchyni... No já to neuhádla...
Zřícený palác vypadal hezky už z oken. Tak jsem ho šla řádně prozkoumat. Bylo ještě chladno, ale modré nebe a staré "kamení", jak říkají u nás doma - já zářím spokojeností...
První výlet byl opravdu pecka. Snad i další turistické zážitky budou stát za to.
Mějte hezký den.
Vaše Helena















51 komentářů
Tak a teď jsem napnutá, že nevím, k čemu slouží ten koš! Byli jsme na Pecce několikrát, koš jsme asi neviděli, nejvíc si pamatuju černou kuchyni. Mívala jsem kolegu, který tvrdil, že je s Kryštofem Harantem příbuzný přes nějaké n-té koleno.... Ať jsou ty dny už lepší!
OdpovědětVymazatE
Evi, tomu tedy říkám příbuzenstvo :o) Ten koš stojí právě v černé kuchyni a sloužil k transportu opilců domů z hospody :o)
VymazatMoc děkuji a nápodobně, H.
Tak i já jsem napnutá jako Evka přede mnou😉….. zásobní koš? Sušící koš????
OdpovědětVymazatKdysi jsem někde viděla na dosoušení masa…???
Tak to jsem teda zvědavá )))
Jinak Pecka je fakt pecka a já tam nikdy nebyla.
Eva http://es-ideas.blogspot.com/
P. S. A ten kolotoč je boží))
VymazatE.
Evi, z toho kolotoče jsem byla taky pryč, je kouzelný!
VymazatNo a koš - nosítka na opilce :o)
Pa, H.
Helenko, krásný výlet i hrad. Tam se určitě chci někdy podívat. Díky za tip. A držím palce, ať už jsou všechny další dny v pohodě.
OdpovědětVymazatMěj se pěkně.
Moc děkuji, Stáňo a přeji příjemné dny, H.
VymazatNo, tak to by bylo něco přesně pro mě. Na takových místech potřebuju všechno prozkoumat a podívat se všude, kde to jde... a nejradši bych se podívala i tam, kde to nejde :-D Takový výlet, to je opravdu pecka :-)
OdpovědětVymazatLili, zajímavé jsou i sklepy. Bylo krásně a pod zem se mi nechtělo :o)
VymazatJe to moc hezký hrad.
Hezkou sobotu přeji, H.
Helenko, už je to spousta let, kdy jsme na Pecce byli. Děkuji moc za její připomenutí a za možnost se na ní znovu podívat prostřednictvím tvých parádních fotek. 👍👍 Mít jako průvodce kastelána, je bonus. Občas se zadaří.
OdpovědětVymazatMěj hezké a hlavně už pohodové dny. 🍀
Alenko, tak to jsem moc ráda. Pan kastelán byl opravdu super, byla to příjemná hodina.
VymazatPosílám pozdravy, H.
Helenko, takových dnů teď mám taky slušnou zásobu. Ale svítá na lepší časy... dnes jsme odeslali první JMHZ a potvrzení je bez chyb. Celý zítřek budeme s kolegyněmi slavit :o)
OdpovědětVymazatDoufám, že i u tebe se pročistí vzduch a bude líp. Výlet jste si udělali moc pěkný, koš netuším k čemu by mohl být dobrý. Napadá mě jen piknikový koš na panský lov :o)
Držím palce a přeji pevné nervy. Jitka
Jituško, opravdu gratuluji. Naše účetní na sebe byla pyšná a já se jí vůbec nedivím. Buď taky!
VymazatS tím košem jsem uvažovala stejným směrem jako ty, ale chyba lávky :o) Používal se na transport opilců z hospody :o)
Moc děkuji a přeji příjemný týden. H.
podařený výlet...Sv.
OdpovědětVymazatOpravdu ano, Světlanko!
VymazatMěj se moc hezky, H.
Pecka je krásný hrad a je vidět do širokého okolí.Byli jsme tam před lety s vnoučatama,později často kolem jeli,ale bylo zavřeno.
OdpovědětVymazatHelenko,hezký den
Jituško, taky jsem tam byli před mnoha lety s dětmi, tahle repríza se moc povedla.
VymazatMěj příjemný den. H.
Helčo, chce se mi říct, že na mouku. Vždyť s podobné truhlice lezl pan Preiss a Nárožný v pohádce S čerty nejsou žerty :-) Ovšem ta byla dřevěná. A tak se nechám překvapit....
OdpovědětVymazatPřeji klidné, milé dny.
Míšo, s tipem si byla hodně blízko. Transport opilců z hospody :o)
VymazatPosílám pozdravy, H.
Lezarts
OdpovědětVymazatPěkně zakonzervováno, bohatá historie tohoto místa je určitě lákavá pozvánka ho navštívit!
Je tam moc hezky, Renatko!
VymazatPřeji příjemné dny, H.
Takovéhle výlety mám moc ráda. Také jsem zvědavá, na co se používal koš. Určitě to nebylo nic, co člověku naskočí na první dobrou - na zásoby, na nádobí. To bude nějaký chytáček! Už se těším na rozuzlení.
OdpovědětVymazatKrásný den, Helenko!
Ali, jak už jsem psala výše - jsou to nosítka pro opilce :o) Kupodivu to jeden pán trefil!
VymazatMěj příjemný den. H.
Taky jsem zvědavá na co ten koš asi je. Moc pěkný výlet jste si udělali. Já tam nebyla i když kdysi v plánu na výlet s vnoučaty byl. Ale pak z toho nějak sešlo. Ale stále se to dá napravit, protože je to v našem kraji, takže dálavy to nejsou.
OdpovědětVymazatMěj Helenko, pěkné dny!
Hanka
Hani, je tam moc hezky a když se na Pecku vypravíš, budeš vědět. V koši se nosili opilci z hospody :o)
VymazatMoc zdravím, H.
Ráda jsem s tebou Helenko nahlédla na Pecku. A přeji klidnější dny.
OdpovědětVymazatMoc děkuji, Alenko. Snad...
VymazatPřeji krásné jarní dny, H.
Pecku máme daleko, tak jsem se ráda podívala. Ten koš má rukojeti jako nosítka a protože je velký, dost se tam toho vešlo, navíc se to dalo přikrýt. Tip, že to sloužilo na přenášení pokrmů panstvu do hodovní místnosti.
OdpovědětVymazatA cestopis Kr. Haranta si jako maturitní otázku nepamatuji (?), a to jsme maturovali z dějepisu. 😎
Byl to prima výlet.
Hani, už si asi četla - bylo to takové taxi pro ty, kteří nedošli z hospody po svých :o)
VymazatTaky jsem maturovala z dějepisu, ale myslím, že tuhle otázku jsme měli v češtině - renesanční literatura.
Posílám pozdravy, H.
Krásný výlet, nádherné fotografie. Přeji ti krásné dny a hodně tak hezkých výletů.
OdpovědětVymazatMoc děkuji, Járo a posílám pozdravy, H.
VymazatChmurné dny je nejlepší rozchodit a nechat vyfoukat větrem. Pěkný výlet jste si udělali a s košem se nechám překvapit, možná na převoz poštovních holubů? Klidný víkend přeje a zdraví Večernice.
OdpovědětVymazatHezky napsáno, Večernice. Hezký tip, ale byl na opilce :o)
VymazatMěj příjemný den. H.
Heli, na Pecce jsme byli před dvěma, třemi lety, ale zrovna tam bylo dost lešení, pracovalo se. Hezký výlet jste si udělali 😊
OdpovědětVymazatŠárko, lešení je pryč a hrad je prostě kouzelný...
VymazatMoc tě zdravím, H.
Vija
OdpovědětVymazatJá tam jezdila na prázdniny, no je to pár let. Hezký víkend, Helenko. J
To si jezdila do moc hezkého kraje, Jani!
VymazatPosílám pozdravy, H.
Helo, fotky jsou fakt parádní, podívala jsem se do míst, která neznám a výlet na Pecku by se mi určitě líbil. Přeji klidný víkend, pá 😀😄
OdpovědětVymazatBylo tam moc hezky a výlet nám opravdu prospěl...
VymazatEvi, měj hezký den. H.
Helenko, skvělý výlet. Taková místa přímo miluju. Krásné fotky. Měj hezkou neděli i další dny.
OdpovědětVymazatMaruško, tady by se ti opravdu líbilo!
VymazatI tobě přeji hezké dny, H.
Jak to, že jsme tam ještě nebyli? :O Pecka je parádní, fotky taky, díky za připomenutí! :)
OdpovědětVymazatRádo se stalo, mohu doporučit.
VymazatZdravím, H.
První výlet byl tedy dost vydařený a moc hezké fotky.
OdpovědětVymazatDěkuji, Veru, opravdu se to povedlo.
VymazatMěj příjemný den. H.
Helenko, další pro mě neznámé místo, děkuji. Tak ten koš jsem taky nevěděla a na opilce, to by mě nenapadlo. Měj se hezky.
OdpovědětVymazatRádo se stalo, Marti. Jen pán to uhodl :o)
VymazatPosílám pozdravy, H.
Ahoj Helenko, rozhodně to vypadá jako krásný výlet. Já tam nikdy nebyla, což je očividně škoda a měla bych to napravit...
OdpovědětVymazatMěj se krásně,
Hanka z ciculka.cz
Hezký hrad, hezký kraj, Hani. Až budete na návštěv v HK, je to kousek...
VymazatPosílám pozdravy, H.
Heleno, tak to byla pecka navštívit Pecku. Hezká ukázka interiéru, a je vidět, že se tam hodně změnilo od té doby kdy jsem tam byl. Je to hezkých pár let, co jsem tam byl z Miletína na kole. Hezký výlet a hezké snímky. Přeji moc hezký den.
OdpovědětVymazatMirku, byla jsem nadšená! Krásné místo, hezké počasí a super průvodce - co víc si přát!
VymazatMoc zdravím, H.