...ohlédnutí...

neděle, května 17, 2026


Příjemný nedělní večer všem!


Polovinu květnových dní máme za sebou, dnes se za nimi maličko ohlédnu. Jen takové drobnosti, kdy jsem stihla cvaknout fotku. Třeba tehdy, když jsem si z kávy s kamarádkou přinesla tuhle krásku.




Asi každý, kdo má zahrádku, byl v posledních týdnech v nějakém zahradnickém centru nebo zahradnictví. Už dlouho mluvím o pítku pro ptáky, zatím jen improvizuji, ale tahle jsou moc krásná. Jestli se ptáte, zatím žádné nemám, byl to rychlý nákup - tohle si musím rozmyslet...








Čas rebarborových dobrot je tady. Nemůžu se té vůně a chuti nabažit...




Narozeniny naší Terky a trochu opožděná oslava. Kytice, oběd podle přání - první grilování. Fotka halabala, jídlo se u nás prostě nefotí, ale jí :o)






Nesmí chybět dort, vlastně dva. Terka má vždycky sladký a slaný. Už je to tradice, o sladké zase tak nestojí, ale tenhle - á la jahodové tiramisu jí chutnal. 




Tohle už je u nás klasika - domácí toastový chleba upečený v dortové formě, promazaný domácí lučinou s uzeným lososem a koprem. 




A tuhle jsem dostala já - to mé dítě víc, jak má kytice pro mě vypadat. Pořád ji mám a je moc krásná.




Uvědomuji si, že mi dělají radost úplně obyčejné věci. Kalina právě kvete. Ty bílé bambule jsou prostě úžasné, vidím na ni z kuchyňského okna...







Týden byl náročný, nechyběly ani dramatické chvíle s mamkou. Jednou se na tohle téma možná rozpovídám, teď prostě nějak nemohu. A shodou okolností jsem byla ve městě sama s Aaronem (manžel se školil na druhém konci republiky). Ustála jsem to a odnesla si jedno - mám skvělé kamarádky a vůbec znám lidi se srdcem na pravém místě.
Manželovi na uvítanou a taky trochu jako relax jsem připravila nepečené mini cheesecaky a upekla jsem košíčky z listového těsta. Ty jsem ozdobila krémem s lososem. Dobré to bylo :o)







Mějte dobrý celý nový týden.

Vaše Helena

 

You Might Also Like

50 komentářů

  1. Nádherné rodinné střípky)))
    Přeji poklidný týden… něco podobného s rodiči manžela taky řešíme. Jsou to smutné záležitosti.
    Eva http://es-ideas.blogspot.com/

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Ano, Evi, nic radostného to není, snaž se to trochu kompenzovat...
      Měj příjemný den. H.

      Vymazat
  2. Nad dobrotama vždy žasnu.A ty nádherné kytice.S maminkou starosti chápu,vidím to u snachy,přestala chodit do práce a stará se o otce v našem věku.Parkinson a demence.
    Helenko,hezký nový týden

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Moc děkuji, Jituško!
      I tohle byla varianta, nereálná, bohužel...
      Posílám pozdravy, H.

      Vymazat
  3. Smutné okamžiky se musí prokládat příjemnými. Kytice nádherná, dortík je velmi povedený a ostatní laskominy jsou prostě k sežrání (promiň za to slovo). Klidnější dny přeje Večernice.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Moc děkuji za milý komentář, Večernice. Netřeba se omlouvat, je to fakt milé!
      Pa, H.

      Vymazat
  4. Helčo, krása tkví v maličkostech....ovšem ty dorty jsou velké a krásné. Stejně jako kytice :-)
    Měj hezké dny, smutky ať se Ti vyhýbají nebo jsou aspoň minimální.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Míšo, moc děkuji za milá, povzbudivá slova.
      Přeji pohodový den. H.

      Vymazat

  5. Heli, moc hezké shrnutí. Krásný nový týden ti přeji ❤️

    OdpovědětVymazat
  6. Helo, opět krásné fotografie a dobrůtky lákají vyzkoušet recepty. Přeji , ať starosti s maminkou pominou. Jen hezké dny Ti přeje Marie.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Maruško, moc děkuji. U mamky se zlepšení neočekává, bohužel...
      Posílám pozdravy, H.

      Vymazat
  7. Lezarts
    Po takových dobrotách, které jsi dnes předložila , si myslím že nejednoho slavného kuchaře bys mohla strčit do kapsy!
    Helo drž se!!!

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. To né, Renatko! Jsou to jen drobnosti, rychlé vaření.
      Ale moc děkuji! Pa, H.

      Vymazat
  8. Helenko, je to pel mel všedních i svátečních dní, ale poutavý. Kytice a kalina nádherné. Pítko bych si určitě nějaké vybrala. Už mám dvě, teď po dešti jsou to spíš koupaliště. Dobroty k nakousnutí, obdivuji kolik jsi toho stihla upéct a krásně nazdobit.
    Věřím, že s maminkou to není lehké. Nevíme, kdy nás něco podobného potká.
    Tak ti přeji pevné nervy a klidný nový týden. Zdraví Jitka

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Jituško, moc děkuji za tvá vlídná slova. V kuchyni jsem opravdu relaxovala, abych kompenzovala tu beznaděj. Je to jak to je... bohužel.
      Měj se moc hezky a děkuji! H.

      Vymazat
  9. Ahoj Helenko,
    úplně se mi zbíhá chuť na ty dobroty, co jsi nachystala. Jinak jsem si říkala, že se určitě musí něco dít s tvojí maminkou a to mě moc mrzí. Myslím na tebe a posílám na dálku sílu.
    Měj se krásně,
    Hanka z ciculka.cz

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Hani, moc děkuji - ano, není to jednoduché, stáří umí být hodně kruté.
      Kuchyň je relax...
      Měj se moc hezky, H.

      Vymazat
  10. Helenko, tyden v samých radostech a potesenich. Až tedy na starosti s maminkou. Mic krasne se dí á na ry dobroty. Hezký den přeji.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Maruško, moc děkuji a přeji příjemný den. H.

      Vymazat
    2. Helenko, po přečtení mého komentáře jsem jaksi v pasti. Ale snad jsi ten rébus vyluštila. Mobil si se mnou hraje. 😆

      Vymazat
    3. Vyluštila, Maruško! V pohodě. To jsou ty technologie...
      Měj hezký den. H.

      Vymazat
  11. Drž se, není to jednoduché. Už víc jak měsíc jsem v nemocnici celé odpoledne, a chystám se na domácí ošetřování. Obdivuju, že máš ještě sílu dělat dobroty.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Evi, nápodobně - síly a povzbuzení teď potřebujeme, viď...
      Opatruj se, pa H.

      Vymazat
  12. Helo, my letos pojedeme poprvé na chatu o víkendu, počasí má být pěkné, tak už se oba moc těšíme. O pítku jsem uvažovala už minulý rok, ale ještě na něj nedošlo, tak snad letos. Přeju mamince hodně zdraví a věřím, že se její stav zlepší. Držím palce, pá 🍀

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Evičko, moc vám přeji, aby jste si chatu jaksepatří užili. Pro pítko si asi dojedu, jen se nám tu producírují kočky z okolí, tak musím dobře vybrat místo...
      Moc děkuji a posílám pozdravy, H.

      Vymazat
  13. Helenko, kytice nádherná a ty dobroty!!! Mňam. Já Ti přeji hlavně hodně sil. Také jsem léta pořád o někoho z rodiny pečovala. Nejdřív jsem pečovala o rodiče, pak o švagrovou a teď má problémy manžel. Naštěstí je některý den na tom dobře a tak ještě občas můžu vyrazit s přáteli na jednodenní výlet i když vím, že to asi bude stále méně možné. To je život a musíme to tak přijímat. Vím, jak je to vyčerpávající. Tak se drž!

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Járo, ty dobře víš, o čem v náznacích píšu. Víc zatím nějak nemůžu, je to náročné, bolestivé...
      Moc děkuji, tvé podpory si vážím! Pa, H.

      Vymazat
  14. Helenko, díky za milé okamžiky a radosti. Jak rozumím, o mamince jsem nebyla schopná psát do dnes a tolik vody už uběhlo. Drž se. J.

    OdpovědětVymazat

  15. Heleno, z takových pítek až oči přechází. Jsou to doslova umělecká dílka, a jistě jsi některému neodolala. Co se týče všech těch dobrot, máš u mne za to jedničku. Hezký den.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Jsou moc krásné, že. Proto jsem si hned nedovedla vybrat...
      Mirku, moc děkuji za pochvalu a přeji příjemný den. H.

      Vymazat
  16. Je třeba užívat ty krásné chvíle,protože jsou i dny náročné,opatruj se..🌞

    OdpovědětVymazat
  17. krásný článek plný vděčnosti, moc hezké! :) a pítko pro ptáčky je super věc, u nás na zahrádce je velice oblíbené, chodí nám sem pít dokonce i sojky :)

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Luci, moc děkuji! Pítka jsou důležitá i pro hmyz, zatím mám taková improvizovaná :o) Sojky k nám taky létají, ráda je pozoruji.
      Měj hezký den. H.

      Vymazat
  18. Jako vždy moc příjemný příspěvek. Ty Tvoje dobroty už jen na fotce lákají. Je vidět, že Tě to baví. Nějaké hezké pítko bych do zahrady taky brala.
    Naprosto chápu, že starosti kolem maminky Ti nepřidají. Měli jsme moji mamku poslední roky jejího života u nás. Tenkrát jsem se musela naučit píchat jí inzulín. Ona mentálně na tom byla velice dobře, ale fyzicky hůř. Musíš si tu starost kompenzovat radostmi. Ale já vím....ono to z hlavy úplně dostat nejde. Drž se!
    Hanka

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Hani, už nevařím tolik, jako dřív, ale naučila jsem se dělat to s láskou a ne z musu. Teď v kuchyni i relaxuji.
      Jak čtu, máš taky své zkušenosti... Mamka už teď potřebuje stálou péči, tak ani mít ji doma by nebylo řešení... Je to smutné a nedůstojné...
      Moc děkuji a přeji hezký den. H.

      Vymazat
  19. Helenko, vždy žasnu nad náhernými dobrotami, jaké dokážeš vytvořit!
    Pítka pro ptáčky a ježky na naší společné zahradě řešíme také jen tak provizorně různými tácky. Ani mě nenapadlo, že se vyrábí takovéhle krásné.
    Trápení s maminkou mě mrzí. Jestli najdeš sílu a chuť se rozpovídat na toto téma, budu moc ráda. Člověk se rád ujistí, že v tom není sám.
    Hodně sil a krásné dny, Helenko!

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Ali, moc děkuji! Ta pítka jsou opravdu nádherná, zatím žádné nemám a jen improvizuji, ale určitě nějaké chci.
      A mamka - zrovna včera mě potěšila, bylo jí dobře a měla skvělou náladu. Bohužel vím, že to je dočasné. Pokud chceš, napiš mi mail, dobře vím, že sdílená starost člověku uleví...
      davidova.hela@gmail.com
      Měj hezkou sobotu, H.

      Vymazat
  20. Tak se na to dívám... a je u vás zase spousta dobrot. Musím říct, že to všechno vypadá opravdu lákavě, mňam :-))

    OdpovědětVymazat
  21. Helenko, hezké ohlédnutí, spousta dobrot a hezkých chvil. Tedy kromě starostí s maminkou. Trochu to znám, s mámou jsem v posledních dvou letech taky prožila pár krušných chvil. A taky vidím, jak jí ubývá sil. Není to úplně jednoduché...
    Měj se, jak jen to nejlíp jde

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Děkuji, Stáňo! Já vím, že pokud rodiče ještě máme, jsou ve věku, kdy je zázrak, když jsou v pořádku a zdraví. Tak to prostě je.
      I tobě a mamince přeji zdraví a pohodu. H.

      Vymazat
  22. Krásné ohlednutí, protože všechny ty dobroty bych s chutí ochutnala. Ach, kdyby tak pro mne někdo tak hezkého a chutného připravil v naší rodině 😂. Synové spíše čekají něco dobrého od maminky 😉. Helenko přeji ti hodně sil, nemáš úplně veselé období. Pamatuji si to...

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Alenko, děkuji, jsi moc milá! Taky úplně často nechodím ke stolu jako host :o)
      Moc děkuji za tvá povzbuzující slova...
      Měj příjemný den. H.

      Vymazat
  23. Myslím, že máš moc pěkný květen, Helenko. Jen tak dál, i v červnu. Doufám, že s maminkou je opět vše v pořádku. Sabina

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Děkuji, Sabi. Mamku už úplně v pořádku nikdy nebude, ale teď jsou dny přece jen klidnější...
      Pa, H.

      Vymazat