...reportáž z jihu a jak dopadla Giveaway...

středa, května 13, 2015


Hezký den všem!

Konečně jsem se dostala k tomu, abych vás informovala o našem víkendovém výletování. Dlouho nebylo jasné, jestli vůbec budeme moct odjet, ale nakonec to vyšlo a my si skvěle odpočinuli a užili si volno.
Fotek je hodně a tak bude i pokračování, abych vás nezahltila. Kdo čtete můj blog déle víte, že se na cesty snažím připravit. Vyhledávám informace, čtu si zkušenosti lidí, ale není nad vlastní zážitky. A tady jsou mé postřehy, mé dojmy. 
Jako základnu jsem si vybrali hotel Artaban v Žirovnici. A vybrali jsme dobře. Milí, vstřícní lidé, příjemné pokoje, dobré jídlo.


A vyrážíme. První zastávkou byla Třešť. Zjistila jsem, že v bývalé synagoze je expozice o Franci Kafkovi, což zaujalo Adama a jeho přítelkyni a chtěli ji vidět. Synagogu jsme našli celkem snadno, ale bohužel zavřenou (navzdory infu na stránkách města), infocentrum na tom bylo stejně... No nebyl to zrovna slavný začátek, ale na starém židovském hřbitově jsme si všechno vynahradili.


Tam bylo všechno tak, jak jsme se dočetla. Vrátka na petlici, vstup na vlastní nebezpečí, ticho a klid, jen zpěv ptáků a tolik lidské historie vepsané do kamene.


Další, a musím říct neplánovanou, zastávkou byla Telč.


Navrhl to manžel, mě se moc nechtělo. Byli jsme tam už několikrát a dojem z výletu byl vždycky trochu rozpačitý. Město je úchvatné, centrum je ničím nenarušená přehlídka toho nejkrásnějšího, co nám tady renesance zanechala, příchozím se skutečně tají dech, ale... Ale ty služby... Předražené a, nebojím se říct, mizerné...


I přesto jsme se na stránky města před cestou podívali. Jsou přehledné, informace nechybí, dokonce i ty velmi aktuální - zámecká zahrada a podzemí bylo uzavřeno. To se však dočetli jen ti, co vládnou češtinou, v angličtině tato informace chyběla... maličko neseriózní...


My se jeli pokochat a na dopolední kávu. Po všem, co jsem napsala musím říct, že si Telč napravila reputaci - kafe na náměstí Zachariáše z Hradce bylo skvělé, a ten výhled - ne nadarmo je historické jádro Telče od roku 1992 na seznamu UNESCO.


No posuďte sami...
A po krátkém přesunu jsme ve městě Dačice. Ve městě, které dalo světu kostkový cukr. A jak jinak, i tady platí to známé: za vším hledej ženu. Jakub Kryštof Rad byl ředitelem dačické rafinerie a jeho žena Juliana prý navrhla, aby se cukr dělal v kostičkách, protože sekání kousků z homolí nebylo praktické... Psal se rok 1842.
Ve městě najdete několik památníků věnovaných kostičkám cukru.
Byl čas oběda - restauraci na náměstí vám nedoporučím, tam se trochu zastavil čas, ale vyjděte si k zámku. Ten stojí za návštěvu!
Poslední velká přestavba ve 30. letech 19. století tohoto státního zámku z něj udělala skvost klasicistní architektury a nedávná rozsáhlá rekonstrukce jen podtrhla jeho půvab.


Bylo tak krásně, že jsme se rozhodli nejít dovnitř na prohlídku, ale užít si krásu exteriéru.Okouzlil nás i park. Kaplička, rybník, pečlivě vybrané majestátní stromy - dokonale ladící celek pro oko i duši.
A měli jsme kávu - v zámecké kavárně Dalberg. Výbornou a velmi hezky prezentovanou, viz. foto na mém Instagramu.


Tak, a to je pro dnes z výletu všechno. Máme totiž ještě nějaké povinnosti, že :o) Velmi milé, ale těžké povinnosti. Losovalo se! Nejdřív chci poděkovat vám všem - za milá slova, přízeň, podporu i všechna přání! Udělaly jste mi radost a moc si toho považuji! Odměnit však můžu jen pár z vás.Na balíček se můžou těšit:

Eva  http://es-ideas.blogspot.cz/
Emily  http://xandraal.blogspot.cz/
Maruška  http://makra-patchwork.blogspot.cz/
Slávka  http://domacipoklady.blogspot.cz/
Jarka Paci

Prosím vylosované dámy, aby mi napsaly (davidova.hela@gmail.com) poštovní adresu, a protože si v komentáři cenu ani jedna nevybrala, má ještě teď šanci. Pokusím se vyhovět!

A to už je opravdu všechno!
Mějte se hezky!

Moc vás zdravím!
Vaše Helena

You Might Also Like

60 komentářů

 1. krása....všetko....a blahoželám výherkyniam..

  OdpovědětVymazat
 2. Helenko, krásný výlet. Telč, Dačice - před pár lety jsme v těchto místech také jezdili na kolech, ale zrovna jsme neměli hezké počasí, takže fotky nic moc, ty je máš nádherné. A tak jsem si opět ta místa připomněla.
  Blahopřeji výherkyním.
  Krásné dny.
  Ála

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Alenko, předpověď byla všelijaká, počasí nás mile překvapilo... Byly to moc hezké dny!
   Děkuji a zdravím, H.

   Vymazat
 3. Helenko,
  není nad to vyrazit, i když jen na prodloužený víkend, z domů a užít si výletování po krásných českých místech s těmi nejbližšími!
  V Telči jsme byla jen jednou a musím říct, že mě také spíše zklamala, ale třeba si také jednou ty dojmy vylepším!
  Krásné májové dny i s těmi povinnostmi ti přeji!
  P.S. Není už čas uspořádat opět blogérské nebo ve dvou setkání ? ;-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ilonko, bylo to jen tak tak, ale nakonec to vyšlo a bylo to fakt super.
   Telč je záludné město, nejsi sama...
   A setkání už pomalu plánuju, napíšu!
   Pa, H.

   Vymazat
 4. Milá Helenka,
  mali ste krásny víkend, veď doma je stále čo objavovať. Možno sa tam raz i my dostaneme...
  Výherkyniam srdečne gratulujem, možno sa nabudúce i na mňa usmeje šťastie :-)
  Krásny deň,
  A.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Adi, bylo to moc hezké, krásná místa, krásné počasí - užili jsme si.
   Měj se hezky, pa H.

   Vymazat
 5. Helenko děkuji za krásnou reportáž.Ráda jsem se s Tebou, prostřednictvím fotografií, prošla po hezkých místech.Hezké odpoledne přeje Věra

  OdpovědětVymazat
 6. Helenko, to je nádhera. Za krásami Čech se budu taky muset vypravit - ani jedno místo neznám, takže díky za tipy, doufám, že se budou brzy hodit.
  A vylosovaným holkám velká gratulace.
  měj se hezky Věrka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Věrko, máme u nás moc hezky, jen ty služby bychom měli trochu vylepšit...
   Pohodový večer přeji, H.

   Vymazat
 7. Ahoj Helenka, veľmi krásny výlet. O meste Telč som počula, ale raz vidieť, je určite lepšie, ako stokrát počuť. Mám veľkú radosť, že sa na mňa usmialo šťastie a jeden z Tvojich skvelých výtvorov poputuje aj ku mne. Neviem, čo dodať, velikánske ďakujem. Už som napísala na e-mail.
  Emily

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji Emilko, Telč je opravdu krásná, procházka po ní je hotový balzám. Těší mě tvá radost z výhry, brzo jí pošlu.
   Pa, H.

   Vymazat
 8. Helenka ako vždy krásna a vyčerpávajúca prezentácia Vášho výletu. V Telči som bola a námestie je naozaj krásne.
  A výherkyniam samozrejme srdečne blahoželám. Andrea

  OdpovědětVymazat
 9. Helenko, výlet musel být úžasný. Hezky jsem si u tebe početla, fotečky jsou moc krásné.
  Prostě super reportáž :-) Měj se krásně Anny

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano, Aničko, moc se povedl, a to jste ještě neviděli všechno :o)
   Děkuji a zdravím, H.

   Vymazat
 10. Nevyhrala som :( Ale ta prechádzka s Tebou stojí aj za štyri výhry, naozaj ... nádhera ... ĎAKUJEM ... ešte to spracovávam a idem sa určite ešte raz pokochať tým židovským cintorínom a Telčom, tak zatiaľ pa :) A úprimne blahoželám výherkyniam ! Pozdravujem !

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nevyhrála, ale i tak si to přijala s velkým šarmem!
   Děkuji Marti a zdravím, H.

   Vymazat
 11. Srdečná gratulace všem dámám, které jsou miláčky štěstěny:-)Dáreček je velmi půvabny!Výlet jsi měla krásný i přes malé chybičky které se vloudily.Jen mám takový dovětek ,co by u nás bylo kdyby nebylo šlechty(zámky a parky) církve ,(kostely kláštery,zahrady vzácné knihy atd) ale bez chudých kteří na to pracovali by to také nešlo:-) Dája

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dájo, je to přesně ta, jak píšeš, za vši tou nádherou je lidská práce.
   Moc tě zdravím, H.

   Vymazat
 12. Ahoj Helenko, Tvojí návštěvou Telče a Dačic jsem se vrátila do dětství. Každoročně jsem jezdili s rodiči na čtrnáct dní blízko Telče do chaty. Užívali jsme si výletů, koupání a také sběru hub a že jich tam rostlo :-)) Moc děkuji ♥ Měj se krásně Hana ♥

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to mě moc těší Haničko! Hezké vzpomínky z dětství nás provází celý život...
   Měj pohodový den, H.

   Vymazat
 13. Ahoj Helenko, krásný výlet na jih republiky, díky za reportáž i s podrobnými doporučeními :-). A gratuluji dodatečně k blogovým narozeninám a přeji mnoho dalších inspirativních a inspirujících článků a chuť dál se tu dělit s námi o střípky z vašeho života :-). Výherkyním giveaway blahopřeji :-). Měj se krásně, Peťa

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Peti, moc tě tady po čase vítám a děkuji za přání i pochvalu.
   Posílám pozdravy, H.

   Vymazat
 14. Helenko, kouzelná pozvánka! Děkuji :) A všem výherkyním moooc gratuluji :) Přeji krásné dny :) Jola

  OdpovědětVymazat
 15. Ahoj Helenko!
  Krásně jste si u nás zavíletovali. Telč je překrásná to máš pravdu, ale jenom prohlédnout a pryč, my se tam asi dvakrát snažili najíst, jídlo i obsluha naprostá tragédie a ty ceny!
  Z Dačic pochází manžel, v zámeckém parku jsme několikrát byli, ale v zámku samotném nikdy, jednou to budu muset napravit :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano, Vlastičko, vy na sever, my na jih :o) Telč by si měla trochu napravit reputaci, je to škoda, ale bohužel, má takovou pověst. A Dačice jsou teď opravdu krásné!
   Měj hezký den, H.

   Vymazat
 16. Ahoj Heli, hurá, hurá - je to doma. Po náročném dni taková odměna. Těším se z výhry a moc. Děkuji. A to kafe na náměstí v Telči i ten celý výlet musel stát jistě za to. Měj se hezky a napíšu. Slávka

  OdpovědětVymazat
 17. Nádherný vyletik, dik za reportáž bola som tam aj keď som nebola :-))

  OdpovědětVymazat
 18. To byl určitě krásný výlet. Fotky jsou nádherné, takový výletový průvodce. Připadám si, jako bych tam byla :)
  Mějte se krásně, Káťa

  OdpovědětVymazat
 19. Helo, nádherně jste si to užili a Ty jsi to pěkně nafotila.
  Jupí,jupí, jupí, moc mne těší výhra. Dík té šťastné ručce, co mne vylosovala.
  Marie

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Maruško, výlet byl opravdu parádní!
   Těší mě,že máš radost!
   Pa, H.

   Vymazat
 20. Helenko, mám ráda Tvé fotky a povídání. vždy se něco nového dozvím. měj se krásně. dana

  OdpovědětVymazat
 21. Helenka, krasny vylet ste mali...vsetko je nadherne zelene, radost sa prechadzat :-) Uzasne fotky...a vylosovanym dievcatam srdecne blahozelam :-) Maj sa krasne...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Měli Katko! Ano, ta zelená, v květnu je asi nejkrásnější, tak svěží...
   Moc tě zdravím, H.

   Vymazat
 22. Jej Heli, Telč je krásne mestečko...mala som tu česť ho minulý rok navštíviť.... :) Babám gratulujem :)

  OdpovědětVymazat
 23. Helenko, moc krásná místa jsou v naší zemi. Navštívili jste úžasná místa. Ten židovský hřbitůvek mne uchvátil. Určitě jste si výlet užili a odpočinuli.
  Výherkyním moc gratuluji. Dečka od tebe je poklad :-)
  Měj se moc krásně, pa.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zdeničko, je to tak! Byl to hotový balzám!
   A děkuji za tu pochvalu, až se červenám...
   Měj hezký večer,H.

   Vymazat
 24. Pozdravujem Ta Helenka... Dievcatam blahozelam a Tvojmu blogu prajem aj nadalej vela krasnych prispevkov :) Chcem sa spytat ten pupavovy med je taky husty ako med normalny? Ja to mam skor taku hustejsiu vodu, neviem ci som niekde spravila chybu, ale vonia krasne... Krasne slnecne dni Ti prajem :) Mira

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mirinko, děkuji a odpovídám pozdě - promiň. V receptu je: vaříme do požadované hustoty... Asi by si musela ještě chvíli vařit, já ho taky nemám hustý, jako pravý med, ale to nevadí, dobrý je a ten tvůj jistě taky!
   Pa, H.

   Vymazat
 25. Helenko krásné výletování--díky Tobě jsem viděla místa kde jsem ještě nebyla :o) Děkuju ♥

  A moc gratuluju výherkyním.
  Měj se moc hezky.
  Martina

  OdpovědětVymazat
 26. Ahoj Heli.Třešť nás ještě teprve čeká,ale v Telči jsme byli nedávno.Vážně je tam moc hezky.
  Ceny nemůžu komentovat,my jsme si tam dali pouze zmrzku a ta byla OK.
  Možná to bude jako všude jinde...ceny různé,záleží,kam člověk zabloudí a jakou zkušenost udělá.
  V Dačicích se nám taky moc líbilo,Café Dalberg bych taky dopuručila.Já jsem si tam vzala odkaz na keramiku,ve které podávají dobroty.Později jsme si právě zajeli i do prodejní galerie Do mlejna v Markvarci.Prodej keramiky spojený s kavárnou v opraveném starém mlýně...moc příjemné místo,které na posezení moc doporučuju.
  Jo a paní ředitelová si při sekání cukrových homolí prý poranila ručku,proto milujícího pana Jakuba Kryštofa napadlo svoji ženu překvapit právě kostkovým cukrem.
  Výherkyním gratuluju a Tebe Heli moc zdravím!!!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Blani, tu Třešť si pořádně prověřte, ta synagoga nás mrzí...
   Ta káva v Dačičích je servírována v opravdu moc hezké keramice, děkuji za typ, kde se dá pořídit. A o tom zranění paní ředitelové jsem taky četla :o)
   Měj se moc hezky, H.

   Vymazat
 27. Krásné fotky, bývaly doby, kdy jsme do Telče zajížděli při každoměsíční návštěvě Jihlavy. Mrzí mne ta zkažená reputace, už dávno jsem tam nebyla, ale zážitky mám krásné, třeba Nohavicův open-air koncert v zámecké zahradě.... V Dačicích jsem nikdy nebyla, tak je píšu do seznamu... Díky za tip a těším se na další! Užívej krásných dní Eva

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Evi, moc děkuji za tvé vzpomínky. Koncerty jsou tam prý jedinečné... Mě nevadí, dát za něco víc peněz, ale taky za ně "něco" očekávám... Třeba se to zlepšuje, byly jsme v Telči na kávě a bylo to moc příjemné.
   Pa, H.

   Vymazat
 28. Helenko krásné fotky z výletu! A výherkyním moc graguluji! :-)
  Pěkné májové dny, M.

  OdpovědětVymazat
 29. ....šťastné to ženy !
  Blahoželám....a ak sa niekedy dostanem tam k Vám....určite "kuknem" ten cintorín..
  Lulu

  OdpovědětVymazat