...Neratov...

čtvrtek, ledna 03, 2019


Hezký večer všem!

Původně jsem měla připravený úplně jiný příspěvek, ale ten počká. Dnešní zážitek byl natolik silný a krásný, že to prostě nejde jinak. Musím se pokusit předat ho i vám.
Využili jsme toho, že zatím pracujeme jen tak na půl plynu a udělali jsme si malý výlet. Náš cíl - Neratov v Orlických horách. Možná stále nechápete mé nadšení, ale když napíšu kostel se skleněnou střechou, jistě už mnozí tušíte. Moc jsem o něm četla, viděla hromadu fotek a dnes konečně i na živo.
Fotky nejsou nijak upravované, sněžilo...


Poutní kostel Nanebevzetí Panny Marie byl postaven v první třetině 18. století, byl totálně zničen na konci druhé světové války střelou Rudé armády a vyhořel. Za komunismu byl odsouzen k demolici, ke které jen zázrakem nedošlo. Od roku 1992 je kulturní památkou a na jeho záchraně a obnově se usilovně pracuje.
Byla obnovena i poutní tradice tohoto místa.


Tak prosím - trochu oklepu boty plné sněhu, beru opatrně za kliku a ...
Síla toho místa je opravdu veliká, umocněná nepochybně i tím, že jsem tam byla sama.
Chvilku mi trvalo, než jsem se vzpamatovala - uchvácena prostorem a udělala pár fotek. Na svíčky, které jsem vezla sebou jsem si ani nevzpomněla.


Aby měl kostel skleněnou střechu, to byl nápad pátera Josefa Suchára, který vrátil život nejen do kostela, ale i do celé vesnice. Realizace byla na ing. arch. Petru Dostálovi, který se specializuje na obnovu historických staveb.
Obdivuji všechny, kteří se na tomto projektu podíleli. Nejen, že se jim podařilo zachovat genius loci tohoto místa, ale z ruiny vytvořili noblesní, unikátní a důstojné místo.
A venku - chcete vidět čisté štěstí? Aaron si sníh víc než užil. Proskakoval závějemi, lítal po loukách, pokoušel se chytat sněhové koule, mnohdy z něj koukal jen ocásek... Jak říkám - hotové štěstí! Pod kostelem je malý hřbitov, dnes totálně zasypaný sněhem.


Prošli jsme se pochopitelně trochu i po Neratově. Jsou tam překrásné roubenky. Skoro všechny, které jsme viděli, hezky vánočně nazdobené.
A ještě poslední pohled na střechu kostela. Nový rok začal opravdu hezky...


Na konec chci ještě zmínit, že Sdružení Neratov pracuje s mentálně postiženými lidmi, kteří tu našli domov i práci. Najdete tu speciální školu a chráněné dílny i bydlení.

Pokud se budete někdy toulat po Orlických horách, Neratov určitě nemiňte.

Mějte hezký večer!
Vaše Helena


You Might Also Like

50 komentářů

 1. Helenko nádhera! Taky jsem o tomhle místě hodně četla a viděla spoustu fotek, u tebe vidím poprvé kopule na věžích kostela je to vážně krása. Doufám, že se tam taky jednou podívám, když od nás je to tak daleko :( Děkuji za zprostředkování krásného zážitku zatím aspoň na fotkách.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vlasti, Neratov rozhodně stojí za návštěvu. Na kostele se stále pracuje, myslím, že jsem někde četla, že kopule se instalovali teprve nedávno...
   Děkuji a posílám pozdravy, H.

   Vymazat
 2. Helenko, tak tomu říkám skvostný začátek roku.Tohle místo mám na seznamu už dlouho, věřím tomu, že ač je to přes půl republiky, jednou tam budu stát jako ty...
  Krása, děkuji za dokonalý začátek roku.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Haničko, naprosto to chápu, na některá místa se vyplatí vážit i delší cestu. Tohle je jedno z nich.
   Děkuji a i tobě přeji hezké dny, H.

   Vymazat
 3. Helo, předloňské léto jsme Neratov navštívili. Chápu Tvé nadšení. Byl to silný zážitek. Určitě se tam budeme vracet. M.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Maruško, ty víš, co jsem se tu snažila popsat...
   Děkuji a přeji hezkou sobotu, H.

   Vymazat
 4. HELENKO, JEDNOU BYCH SE NA TOTO MÍSTO CHTĚLA PODÍVAT..JE TO OPRAVDU NÁDHERA! ČLOVĚK MÁ HNED K NEBI BLÍŽ! KOUZELNÉ MÍSTO S PŘÍBĚHEM. V TOM JE TA JEHO VELIKÁ SÍLA! MĚJ SE MOC KRÁSNĚ A DÍKY, ŽE JSEM TAM MOHLA BÝT TAK TROCHU S TEBOU DÍKY FOTKÁM. INKA

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Inko, napsala si to přes - blíž k nebi... Ta síla je téměř hmatatelná. Byli jsme tam sami, to to ještě umocní...
   Měj hezké dny, H.

   Vymazat
 5. Heli!!
  Krásný první letošní příspěvek!!
  Můj obdiv patří těm, kteří se zasloužili o zachování tak nádherného místa
  a dali mu tak úžasnou podobu...
  Měj se moc hezky v prvních dnech začínajícího roku!!
  Jarka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jaru, děkuji. Je to tak. Na začátku musí být neskutečná vůle, nezlomnost prolomit všechny překážky, všechnu lhostejnost...
   I ty měj hezké dny, H.

   Vymazat
 6. Vždy když čtu nebo slyším, že se podařilo obnovit či zachovat, zrenovovat tyhle památky, hřeje mne to u srdce. Musí to být úžasný prostor.
  Helenko, to se vám podařil krásný výlet na začátku nového roku.
  Ála

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Alenko, v Neratově by tě tedy u srdce opravdu hřálo! Kdyby si viděla, jak začínali... hotové ruiny, vlastně jen obvodové zdi. A teď...krása!
   Měj se moc hezky, H.

   Vymazat
 7. Helenko, nádhera!
  Já se teda přiznám, že jsem viděla pár fotek, ale netušila, že je střecha skleněná ....
  Je to přes celou republiku, ale snad se tam někdy podíváme.
  Krásný zimní den.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ilonko, ano a byl to neskutečně dobrý nápad. To světlo v kostele je naprosto unikátní, spojení s nebem velmi silné.
   Měj se moc hezky, H.

   Vymazat
 8. Taky se tam chystám. Daleko to od nás není. Kdysi jsem o Neratově něco četla, nějak jsem to nebrala v úvahu, ale když se začaly objevovat na netu fotky, tak vím, že určitě se tam pojedeme podívat.Ale asi až v létě.
  Měj se hezky,Helenko!
  Hanka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Haničko, určitě si výlet udělej, zklamaná nebudeš.
   Měj se moc hezky, H.

   Vymazat
 9. Srdíčkový příspěvek. Milá Helenko jsem ráda,že jsi mohla zažít to co já pokaždé zažívám když toto místo navštívíme. Sněhobílá peřina mu moc sluší.
  Pozdravuj Šikulku a mějte nádherné dny v novém roce.Z♥

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zdeničko, opravdu jsem neměla a vlastně stále nemám slov. Nádhera!
   Pozdravení vyřízeno a i my posíláme pozdravy k vám! H.

   Vymazat
 10. Helenko, to je krása. Díky za malou reportáž. Aaronek vyvolal můj úsměv. Je kouzelný. Měj pěkné dny.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To skutečně ano, Marti! Děkuji, i za Aarona, je to miláček :o)
   Přeji hezký večer, H.

   Vymazat
 11. V tomto kostele jsem byla jednou a je to nezapomenutelný zážitek. Byla jsem tam v létě, když všude bylo zeleno. Díky tvým fotkám jsem tam mohla být i v zimě. Děkuji.
  Danča

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dančo, my tam ještě musíme na tu zelenou :o) Pod sněhem bylo celé místo jako zastřené tajemstvím, začarované do ticha...
   Rádo se stalo, pa H.

   Vymazat
 12. Helenko, výlet - dovolenou do těchto míst máme naplánovanou už dlouho. Už několikrát jsem o kostelu slyšela, četla jeho příběh a viděla fotky.
  Tobě moc děkuju za zprostředkování výletu, muselo to být úžasné!
  Aaronka moc pozdravuju, chlupáč si tu zimu umí tedy užít :)
  Měj prima dny, Petra

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Peti, moc děkuji. Tu dovolenou v Orlických horách si naplánujte. hezky se tady chodí, spousta zámků a hradů na jednom místě, je tam prostě hezky.
   A Aaron, ten si umí užít ledasco, ale sníh opravdu miluje :o)
   Měj hezkou neděli, H.

   Vymazat
 13. Tak to je krásné Helenko. Střecha kostela je opravdu zajímavá. A mě se moc líbí ta roubenka, vypadá tak kouzelně, když je obklopená sněhem. No a Aaron, super jako vždycky :) Také máme dělání blbostí ve sněhu a chytání koulí do tlamy na denním pořádku :D
  Měj se hezky.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Katko, je to moc hezké místo, skoro na hranicích, roky bylo zanedbané, opuštěné. Mám radost, jak začalo žít. Roubenky tam jsou moc krásné!
   Aaron a já tě moc zdravíme! A Arga taky!
   H.

   Vymazat
 14. Moc se mi líbí, že se u vás vždycky dozvím i něco o památkách, z jejich historie :) Uvnitř kostela to vypadá kouzelně, především díky tomu velikému vánočnímu stromu! :) Ale i bez něj věřím, že by se mi tam líbilo :) Kostely nejsou mému srdci nijak blízké, co se duševní stránky týče, ale moje historicky zaměřená část mozku vždy ráda nakoukne! :)
  Náš Barry ve sněhu taky dovádí, co to jde, hlavně jsme se nasmáli, když mu to dvakrát podklouzlo na ledu jak upaloval domů ke vchodu a sám nechápal, co se stalo :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zuzko, architektonický rozměr kostela je nesmírně zajímavý, už při jeho stavbě vzniklo pár zajímavostí, dokonce pověstí... A duchovní rozměr, ten se ti třeba taky jednou ukáže, a člověk nemusí být věřící.
   Pejsi mají sníh asi obecně rádi, i nám to občas uklouzne :o)
   A Zuzko, na blogu je tak nějak nepsaným pravidlem tykání. Tebe jsem tedy asi nepožádala, tak to jdu napravit: Tykejme si, prosím!
   Přeji hezký den, H.

   Vymazat
 15. Helenko nádherný výlet jste měli, krásná zimní idyla a k tomu ještě takový zážitek. Nikdy jsem tam nebyla, tak se jednou snad zadaří ho uvidět na vlastní oči ...
  Přeji ti pohodové zimní dny, Jitka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jitu, jednou směr vašeho výletu obraťte k Neratovu. Ty nebudeš litovat. Pod kostelem je moc hezký hřbitůvek, roubenky, o kousek dál další kostel, který na svou opravdu ještě čeká...
   I ty měj hezké dny, H.

   Vymazat
 16. Maľby na stropoch v kostoloch bývajú krásne, ale v tomto kostole pri pohľade hore to musí byť úžasné. Snáď ma tam cesta raz zavedie. Pekný zimný večer, j.

  OdpovědětVymazat
 17. Helenka,
  krása, to musel byť parádny výlet.
  A Aaron je úžasný, také "živé striebro" ale bez neho by vám bolo smutno :-)
  Maj sa krásne, pekný večer,
  A.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Adinko, byl!
   Ano, napsala si to přesně - živé stříbro :o)! Je to skvělý parťák, miluje naše výlety, umí si je užít!
   Měj hezkou neděli, H.

   Vymazat
 18. Začali jste rok skutečně parádně a mohu říct, že u tvých fotek jsem stále dokola říkala NÁDHERA, nádhera, nádhera. Vůbec by mne nemrzelo takové místo navštívit, píši do seznamu, protože v Orlických horách jsem byla naposledy na škole v přírodě.
  Čistý, nedotčený sníh, to ve městech bohužel chybí, takto vypadá zima, nedivím se vám, ani pejskovi.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Simi, Orlické hory mají své kouzlo, uvidíš sama, až tam zavítáš! Žádné velehory, ale poetika kulatých kopečků...
   I my za sněhem musíme vyjet, byla to radost pro všechny účastníky zájezdu :o)
   Pa, H.

   Vymazat
 19. Helenko, krásné místo! Kostel se skleněnou střechou jsem ještě neviděla, opravdu nádhera ... štěstí, že k demolici nedošlo, byla by to hrozná škoda. Kéž by se všechny zanedbané památky dočkaly opravy. Aaronek je fakt úžasný! Pěkný den, M.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Maruško, někdy se i za socialismu děly zázraky... Je to opravdu nádherné místo!
   Moc tě zdravím já i pes :o)
   H.

   Vymazat
 20. Helenko, krásný začátek nového roku. Kochám se s Tebou a moc si to užívám. O kostele jsem slyšela, ale naživo neviděla, od nás je to moc daleko. Takže děkuji za zprostředkování, fotky i místa jsou nádherné. Aaronek je hravej jako štěně, posílám pohlazení.
  Přeji fajn víkend. D.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Opravdu byl, Dáši! Třeba tě tam jednou cesty zavedou a uvidíš tu krásu na vlastní oči.
   Pohlazení vyřízeno, my hladíme Terry a tebe moc zdravíme, H.

   Vymazat
 21. Určitě moc pěkný výlet, zvlášť když to bylo takhle krásně zasněžené.
  O kostele v Neratově jsem taky četla i jsem ho viděla v nějaké reportáži a považuji za úžasné, že se ho povedlo vzkřísit ze skoro mrtvých do takové krásy.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Stáni, sněhu bylo opravdu hodně a padala nový... Napsala si to přesně, kostel byl skutečně vzkříšen, byly tam jen obvodové zdi...
   Měj hezkou neděli, H.

   Vymazat
 22. Helenko, Neratov pod sněhem, to jsem tam ještě nezažila, ale navštívili jsme to kdysi, když to byla ruina i potom, kdy už se opravovalo, já ale, když jedu tak ,,daleko, - mám raději léto, kdy mohu jít i od Pastvin k Zemské Bráně a pod., prostě se alespoň 4 dny zdržet v jedné oblasti.
  Pejsek je velmi fotogenický!
  Jiřina z N.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jiřinko, moc děkuji za milá slova. Ano, i my se chceme vrátit, nejspíš na jaře a trochu to tam prochodit...
   Aaron děkuji za pochvalu a já posílám pozdravy, H.

   Vymazat
 23. Helenko, uplne pohadkove misto. Ten kostel uz jsem nekde v TV videla, to se neda zapomenout. Ale i ty roubenky!!! Aaach! Tak zitra pohodove vykroceni. M.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Marcelko, je to moc hezké místo, stojí za návštěvu.
   Měj hezké odpoledne, H.

   Vymazat
 24. Tohle místo je na mé mapě přání už dlouho, tak snad na něj dojde. Díky za krásné fotky a zprostředkování zážitku.... E

  OdpovědětVymazat