...neděle na hradě...

neděle, ledna 29, 2012


Pohodový nedělní večer milé dámy!

Dnešní den jsme prožili v Praze, převážně na Pražském hradě. V létě se mu snažím spíš vyhnout a nechat ho všem těm užaslým Japoncům, Rusům, Italům, ale v zimě, kdy není turistů tolik, tam zajdu moc ráda. Máte-li chuť, pojďte se mnou.
Začněme na Hradčanském náměstí u mého milovaného kandelábru plynového osvětlení. Je z litiny, stojí tam od roku 1867 a pokaždé si u něj pomyslím, jak i ty nejobyčejnější věci můžou být krásné. V pozadí je Matyášova brána, vstup do areálu Pražského hradu.


Tady je detail Swarzemberského paláce, mám moc ráda jeho fasádu zdobenou černými sgrafity.


Hlavním cílem byla Rudolfova galerie, mimořádně otevřená pro veřejnost u příležitosti 4OO let od úmrtí císaře Rudolfa II.


Výstava ukazovala téměř vše, co se dochovalo z císařova pohřbu - rakev, oblečení, šperky a podobně.


Součástí výstavy byl i otevřený Španělský sál, kde se promítaly filmy o císaři Rudolfovi. Vzhledem k tomu, že se sál využívá k přijímání státních návštěv a ke společenským událostem, je většinou pro veřejnost nepřístupný.
Pokochejte se, já v něm byla poprvé...Strop je 13 metrů vysoký, bohatě štukovaný!


A tady ještě něco, mému oku milého - skleněná váza a svítidlo Bořka Šípka na schodišti.


A teď ještě pár obrázků "gotiky chlouby", jak zpíval Václav Neckář - chrám sv. Víta.


Zlatá brána s mozaikou Poslední soud. Byla byla vytvořena neznámým benátským mistrem v roce 1370-71 a v roce 2000 byla dokončeno její několikaleté čištění a restaurování.


A to je dnes všechno! Byla tam neskutečná zima, ledový vítr se proháněl po nádvořích a na výstavu jsme čekali víc jak půl hodiny ve frontě. Brrrr! Celou dobu jsem byla solidární s manželem - řidičem, teplou medovinu jsem si dala až teď, doma. Dopíjím druhou sklenku, snad dávají moje věty smysl a nepíšu hrubky :o)
Jakou jsem měli  neděli vy?

Mějte se moc hezky, zdravím vás!
Helena

You Might Also Like

44 komentářů

 1. Tak to byla Helenko krásně strávená neděle. Já tam byla naposledy jako dítě,takže si z toho prakticky nic nepamatuji a těším se,že jakmile děti poodrostou vyrazíme. Já teprve dnes sklízela vánoce,Jája si naposledy zasvítil stromečkem a mohu ho také odstrojit. :))) M.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Martinko, tohle by pro mrňousky opravdu nebylo, ale tu a tam udělají akci, že to i malé děti baví...Až bude hezky, vyrazte na hrad do zahrad, tak je krásně, užijete si všichni.

   Hezký den přeji, H.

   Smazat
 2. Ahoj Helenko, trochu závistivě a s potěšením čtu tvoji reportážičku z Pražského hradu.Děkuji za fotky,určitě jsi prožila hezký den.Přeji klidný večer a do příštího,prý mrazivého, týdne hodně pracovních nápadů a veselou mysl liba

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Libuško, moc děkuji za milou zprávu!

   I tobě přeji hezké dny! H.

   Smazat
 3. Hezký večer, Helenko! Tak jste si užili prima kulturní neděli - fotečky jsou krásné a z tepla domova se dobře prohlíží, do Phy se chystám snad příští týden... Dnešek jsem věnovala vaření,pečení,...trochu háčkování a teď účtuji...
  Pa Maru

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Maru, děkuji za milou návštěvu! hezky si Prahu užij, teple se obleč :o), asi bude zima. Jako ty neděli měla já sobotu :o)

   Měj se moc hezky! H.

   Smazat
 4. Nádherné fotky, taky bych se tam chtěla někdy podívat.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Marcelko, ta zima vidět není :o) Ale máš pravdu, je to krása!

   Hezký den přeji, H.

   Smazat
 5. Heli,moc děkuju za procházku po pražském hradě.Tam už jsem nebyla snad patnáct let.Už několik roků si říkáme,že se do Prahy musíme vypravit,ale bohužel,zatím to nevyšlo.
  Heli,přeju ti krásný nový týden!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Blani, my tam jsme na hodinky, pro vás to je přece jen trochu větší zájezd...ale stojí to za to.

   Hezké dny přeji! H.

   Smazat
 6. Děkuji za pohlednici z Prahy. Máte můj obdiv vystát tu frontu v mrazu a větru!Ale určitě to stálo zato:-D
  Ať vás medovina zahřeje!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Reni, nepřej si slyšet ty komentáře našeho synka, když jsme tu frontu stali...

   Měj hezky! H.

   Smazat
 7. Heleno, taky chodím raději na Hrad mimo hlavní sezónu, davy lidí mi nedělají moc dobře. Měla jsem štěstí, být ve Španělském sále na koncertu, ale pocit krásného zážitku sráželo utrpení v podobě sezení na židlích od Bořka Šípka. Ergonometrie je dotyčnému asi úplně cizí. Já ho dávám do kategorie tvůrců, jejichž realizované návrhy neslouží majiteli, respektive lidem, ale majitelé, respektive lidé, slouží jim.
  Ale stejně máš hezký fotky :-)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Dittu, tak na Šípkově židli jsme nikdy neseděla, vázy se mi líbí...Chápu to utrpení! Fotky jsou většinou Adama, šetřil mi moje zmrzlé ruce :o)

   Moc zdravím, H.

   Smazat
 8. Ahoj Helenko, krásná procházka. Výstava o Rudolfovi II. by mě také lákala a Pražský hrad i Prahu mám moc ráda. Ale zatím se mi nepodařilo nikoho dalšího přemluvit.
  Hezký večer
  Jana

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jani, díky za návštěvu. Myslím, že akce věnované císaři R. budou ještě pokračovat, máš šanci!

   Pohodové odpoledne! H.

   Smazat
 9. Heli, tak to jste měli pěknou neděli. Pokud jsem v Praze vždy se snažím udělat si čas a zajít i na Hrad. Jsi úžasná jak si všímáš detailů. Nikdy by mě asi nenapadlo zastavit se třeba jako Ty u lucerny, a ona je tak krásná.

  Pavla

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pavli, moc díky za milý komentář! Mám moc ráda secesi a ta lampa je prostě kouzelná. kdyby si šla kolem, určitě ji nepřehlédneš!

   Měj se hezky! H.

   Smazat
 10. Helenko,děkuji za užasnou procházku.Nádherné fotky a výklad.
  Krásný večer

  OdpovědětSmazat
 11. Helenko, výstava musela být krásná, já ač pražačka jsem se na ni nedostala. Tak alespoň zprostředkovaně s tebou.
  Měj pěkný pohodový týden
  Iva

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Heli ,já mám takovou radost v životě jsem tam nebyla ,jen si popíjej medovinu kolik chceš a zase nás někdy proved´matičkou PRAHOU!!!!Budu Ti vděčná, Daja

   Smazat
  2. Ivi, toho času je prostě málo, taky bych toho chtěla vidět víc...

   Moc zdravím, H.

   Smazat
  3. Jééé, Dájo, díky! Tak jo, budu sebou brát foťák a až bude něco zajímavého, určitě to zase zdokumentuji.

   Moc zdravím, H.

   Smazat
 12. Ahoj Helco, takovou nedeli bych hned brala, kdykoliv priletim domu tak take vyrazim :) My jsme se dnes vypravili na prochazku k vode, dost se u nas oteplilo a tak to bylo fajn. Preji krasny tyden a zdravim, monika.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Moni, díky za návštěvu. U nás je teď naopak pěkná zima a má být ještě větší.

   Přeji hezké dny, pa H.

   Smazat
 13. Ahojky Helenko,tak tomu říkám krásně prožitý den :-)není nad to, když si člověk potěší srdíčko. Moc pěkné fotky. Já jsem si celou neděli léčila nožky po plese.....jejej moc moc Věruška tančila, ale to víš, jednou za rok :-)pěkný týden papa.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Věru, tak ti foukám na nožky, z Prahy mě většinou bolí taky, ale včera jsme toho moc nenachodili, byla fakt zima...

   Moc zdravím, H.

   Smazat
 14. Heli, Praha je proste Praha, vystavu zavidim, hned bych sla taky. Doufam, ze vas medovina zahrala a neodnesli jste stani ve fronte to nachlazenim. Hezky den, Katerina

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Katko, máš pravdu. Pokaždé si tam uvědomím, že chápu na co se celý svět jezdí dívat! Jo, a smrkám pěkně, děkuji za optání :o)

   Hezký podvečer! H.

   Smazat
 15. Helenko,
  to nás sluníčko vytáhlo jen za humna ;-)
  A stejně jsem se večer musela posilnit tvým opilým ovocem , mňam !
  Doufám, že medovina dodatečně zahřála a neodnesete tento krásný výlet na Hradě nachlazením !

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ilonko, moc ta medovina nepomohla. trochu jsem se načala v pátek a v neděli mě to čekání dorazilo...spotřeba kapesníčků stoupá!

   Moc zdravím, H.

   Smazat
 16. Helenko, krásný výlet! o té výstavě jsem slyšela včera v televizi, určitě musela být moc zajímavá:-)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Peti, ona nebyla nijak velká a týkala se jen toho pohřbu, ale přídavek v podobě Španělského sálu byl hodně příjemný!

   Moc zdravím, H.

   Smazat
 17. Helenko, až na to čekání to musel být nádherný zážitek. Krásné fotky... Jana

  OdpovědětSmazat
 18. Heli, vďaka za virtuálnu prehliadku. V Prahe som nebola dlhé roky, kedysi to muselo byť aspoň 2-krát do roka. Ale verím, že zas bude príležitosť.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jani, kdy pro tebe to není na výlet, ale spíš na menší dovolenou. Ale stojí to za to!

   Posílám moc pozdravů! H.

   Smazat
 19. Ahoj Helenka, v Prahe som bola naposledy na spartakiáde v 1980. Za týždeň som toho dosť pochodila a poviem Ti, tam je vždy čo obdivovať, je to nádherné mesto. Ďakujem, že si mi pripomenula tú krásu.
  Emily

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Emilko, to by si Prahu nepoznala...hodně se změnilo, Hrad rozhodně k lepšímu. Místa, která si pamatuji zanedbaná jsou opravená, a ty zahrady, to je nádhera!

   Měj se moc hezky, pa H.

   Smazat
 20. Ahoj Helenko.Já měla neděli poklidnou,ale teď jsem si užila tu tvou.Přiznám se,že takový výlet planuji s rodinou už dlouho.Člověk pořád utíká jinam a doma máme takové poklady.Mě by zajímalo,kolik blogařek tam bylo taky a jaká je škoda,že se známe jen virtuálně a když se potkáme,tak se vlastně ani nepoznáme.S tebou bych se potkala ráda....Jukni na můj blog,máš tam milé ocenění.Měj s moc hezky.Lena

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Leničko, moc děkuji za komentář i tvé úvahy. Máš pravdu, před časem jsem se rozhodla zorganizovat setkání blogek alespoň u nás a opravdu nelituji, naopak! jsou to úžasné ženská, mám nové kamarádky!
   Moc děkuji za ocenění, pa H.

   Smazat
 21. Krásně strávená neděle. Zdá se že výstava byla fajn. Já se zase chystám na "Carský dvůr pod žezlem Romanovců". Zatím ale každou neděli věnuji hlavně učení:(

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Moc děkuji za návštěvu. Musím přiznat, že jsme se chystali i na Romanovce, ale po té frontě na mrazu jsme je vyměnili za vytopenou kavárnu :o)
   Moc zdravím, H.

   Smazat